Welcome to Section V Track / Cross Country

Section 5 Records Page
Athletic.net (DyeStat) NYS Rankings -
YenTiming -All Results Board -

Record Performances at NYS Meet!
Ben Bulkeley - 1000m - 2:26.78 NYS, Sec 5
(Brad Sumner - McQuaid 2:27.32 - 1989)
Anna Kostarellis - 1500m  - 4:30.72 Sec 5

Records Fall at State Qualifier !
Sammy Watson  -1500m - 4:31.65
Lanae-Tava Thomas - LongJump - 20-11
Anthony Ray - Weight Throw - 63-8
Asia Hoyte -Weight Throw -50' 5"

BLOCKS: Webster Thomas is missing 2 red pedals to a set of blocks and a full set with gray pedals that has stickers WT on them from last nights meet.


Coaching Opportunity -Hilton Central -Girls Head Coach- Click for details.

 email coachyen for entry-related questions.

--> Indoor Track - shorts -  Check this out for Legal / Illegal style.

 

 

Upcoming Meets

March 4 - New York State Meet:  Championship Site

- LIVE RESULTS - Final HTML Results -
Sectional Scoring - Girls - Boys-
Some great performances! Congrats to all of our Athletes!
NYS Meet Pics: Girls - Boys
(Courtesy Doug Schneider)
Winners:

Ben Bulkeley - Fairport-1000m NYS/Fed
Fairport Boys - 4x800 NYS/Fed
Erica Ellis - Gates-Chili-  Pole Vault - NYS/Fed
Paul Dellinger - Brighton- 3200m NYS/Fed
Lanae Tava-Thomas - RH - Long Jump - NYS/Fed
Lanae Tava-Thomas - 55m - NYS
Noah Williams - McQuaid - 55m - NYS

  Coaches: All-Greater Rochester Info - Responses by March 6.


 March 11 - OneManShow Flyer

Cross Country Camp - Seneca Waterways -

March 18-19 - Alfred U - Pent Plus Clinic

 

Trent Jackson/Cedric Walker Invit

Written by Connor Kerr on .

Penfield Boys Win at Trent Jackson and Cedric Walker Invitational!

Lancaster girls upend Gates Chili 67 to 55 while the Penfield boys outscore Corning 56 to 48 as both teams had balanced team contributions for scoring.

Lancaster dominated the weight throw with Brianna McKenzie taking first with a meet record of 54’5.5’’.  Lancaster’s Olivia George and Ashley Andrews took 5th and 6th. Madison Offhaus of Warsaw also broke the meet record placing 2nd and took over the section V leaderboard with a toss of 47’6.75”.  The shotput had the same 1-2 finish as Brianna McKenzie 40’9.25” output Madison Offhaus 36’11.5’’.  Asia Hoyte of Pittsford Mendon moved up to second on the Section V leaderboard with her toss of 35’2.5’’.

Josephine Redlin led Gates-Chili in the jumps with a second place leap of personal best 36’2” that placed her third on the Section V leaderboard for triple jump.  Asia McInnis of Greece Arcadia took third 35’5.5’’ while Gates-Chili’s Indya Richards took fourth with 34’8.5’’.  Samantha Spinella of Depew took the long jump with a leap of 18’ 0.25” while Hilton’s Anaya Dees had a personal best of 16’7.75’’ to take fourth. Gates-Chili’s SherDavesia Jacque leaped to sixth with a jump of 16’6.25’’.

Erica Ellis of Gates Chili cleared 12’7’’ to set a meet record as she also set a new record for New York sophomore pole vaulters when she eclipsed Averill Park’s Alana Carroll 2016 record of 12’4.75’’. Earnie Burapan of Hilton placed third with 11’  which places her second on the Section V leaderboard. Lily Hoyser of Pittsford Mendon cleared 10’ for her best effort of 2017 and fourth on the Section V leaderboard. 

Jenna Berry of Pittsford Mendon tied Lauren Hudson of Williamsville North’s 2013 meet record of 5’6’’ and now leads Section V’s leaderboard.  Lancaster’s team scoring saw Olivia Gervan clear 5’4’’ while Gates-Chili’s Dyonte Allen tied for third on tie breakers with Victor’s Rebecca Roth at 5’4’’. Greece Arcadia saw season best leaps of 5’2’’ for Jessica DeJesus and Asia McInnis that places them fourth and fifth on the Section V leaderboard.

On the boy’s side Penfield’s Jack Murphy outlegged Hunter Brignall of Mynderse with a 8:26 in the racewalk.  Andrew Palermo of Spencerport won the weight throw, 60’9.5’’, which placed him second on the Section V leaderboard and seventh on the state leaderboard. And he took fifth in the shot put with a toss of 48’1.25’’.  Jon Surdej of Lancaster won the shot with 52’7.75’’. Anthony Ray of Batavia just missed his best with a 51’0.25’’ effort, but still ranks ninth in the state.

Clay Curtis of Corning won the triple jump with 45’8.25’’ leap.  This jump ranks him second in the state. Greece Arcadia’s Michael Allen leaped 43’3’’ for second followed by Jayon Frater’s season best 43’2.5’’.  Penfield’s Jonah McGrath (42’10.25) took fourth to keep Penfield on pace with Corning.

McQuaid’s Noah Williams took the long jump in 22’0.25’’ and still leads the Section V leaderboard.  This leap ranks him ninth in the state. . Jalen Smith of Gates-Chili had a personal best of 21’9.5’’ for second at the meet and 11th in the state.

Antonas Kunnas of North Tonawanda set a meet record with a vault of 14’6’’ that ranks him fourth in the state. Nathan Crane of Letchworth took second at 13’6’’ and Trevor Delly of Eastridge took third with a season best 13’00. Ben Twombley (tie for third) of Canandaigua and Dustin Meyer of Gates-Chili(fifth) tied their season best of 13’00.

Dante Arbelo of Gates-Chili took first in the high jump  with a 6’1’’ jump to tie his season best that leads the Section V leaderboard with Zuhrick Jackson of Webster Thomas.  Brandon Leiter had a season best to take second and move up to second on the leaderboard. Max Colcord of Canandaigua also cleared 6’ to take third over Kobe Lewis’s 6’0 jump.

                Jaelyn Davis a freshman from Rush Henrietta ran a 7.22 in the 55m to put her 2nd on the leaderboard for the section while Ny'Shaya Henderson of Franklin ran a 7.30 closely behind her. On the boys side Noah Williams from McQuaid runs a 6.52 while miles Calhoun of Rush Henrietta runs a 6.54.

                Vanessa Watson runs a 40.95 in the 300 while the meet record is broken by Travasia Singletary of orchard Park with a 40.27! Jaquil Baxter of Edison tech. runs a 36.33 while Jacob Schmidt of Wayne runs a 36.77.

                Maddy Mason a freshman from Hilton runs a 1:39 in the 600m  to put her 3rd on the section 5 leaderboard. Nico Bellavia of Victor breaks the meat record in the 600m with a 1:23.13 while Lukas D'Alfonso comes close behind in 1:23.61.

                Justin Schramm of Greece arcadia wins the 1000m with a 2:37.76. Haley Riorden a sophomore from Rush Henrietta runs a 3:03 .14 to win her race.

                Ben Bulkeley of Fairport wins his race with a 2nd fastest section V time with 4:26.  Anna Kostarellis has the second fastest section V time in the 1500m with a 4:38 just missing out of Sammy Watsons’ 4:38.

                Paul Dellinger of Brighton wins the 3200m in 9:29 a new record while Kevin Moshier from corning follows closely behind in 9:30 while Nathan Lawler of Pittsford Mendon comes in with a 9:31 and Tyler Senall comes back and runs a 9:36. Amanda Vestri of webster Thomas just misses the meet record with a 9:59 in the 3000.

                The boys DMR team from Brighton runs a 10:57 while Greece arcadia follows with an 11:02. The Girls DMR team from Rush Henrietta run a 12:26.

                Penfield’s boys 3200m relay runs an 8:13 while Fairport comes in with an 8:23.The girls rush Henrietta relay team ran a 10:04.

Penfields’ 1600m relay ran a 3:31.40 for the meet record! Victors Girls relay ran a 4:14 to win.

UPrep Rochester ran a 1:35 to win there heat and Rush Henrietta’s girls team wins in 1:44.

 

 

 

2017- Jan 7 Highlights

Written by Connor Kerr on .

                                     RH Girls win Dartmouth Relays!

The Girls Rush Henrietta team won this past weekend’s Dartmouth relays in New Hampshire with exceptional performances all around. The freshman, Jaelyn Davis, placed 4th in the 55m with a 7.42.Stephanie Nwachi a junior ran a 44.11 in the 300m placing 18th of 96 athletes. Sammy Watson won the girls 400m with a time of 55.76 which is the NY best right now.Emma Canny ran a fine 1:50.50 in the 600m while following closely behind her was Milan Linzy with a 1:50.81.Haley Riorden, a sophomore, placed 4th in the 800m with a 2:21.57.Bailey Pierce ran a 3:09 in the 1000m placing her 10th of 83 athletes.Once again Sammy Watson comes back in the mile with 4:59.03.Allison Menendez ran a 12:42 in the 2 mile.Amelia Perry ran a 10.08 and Miranda Hughes clocked 10.38 in the 55 hurdles.Lindsay Johnson (34’4.5’’) and Renee LaSalle (32’10.25’’) placed first and third respectively in the unseeded shotput.The 4 by 200m relay team placed 3rd with a 1:51 only 2 seconds form the winning time.The 4 by 400m team ran a respective 4:41.The 4 by 800m team placed 6th with a time of 10:12.The DMR team won the race with a time of 12:26.

The boys team placed 14th with 17 points.  Myles Calhoun finished 3rd in the 55dash with a 6.57.Lukas D’Alfonso ran 36.43 taking third in the meet’s 300 dash.The 4x200 relay(Calhoun, D’Alfonso, Daniels,  Brinson) took fourth in 1:34.1. The 4x800(Brown, Pham, Freeman, Kline) team took 7th in 8:39.74.The 1600 meter sprint medley(Calhoun, Brinson, D’Alfonso, George) took 4th in 3:38.6.

                                               Section V leaders

 (January 6-7)

Boys   

3200m: Tyler Senall of Penfield runs 9:44 while Majd Rouhana of Fairport follows in 9:48.

1600: Brightons’ Paul Dellinger runs a 4:25 at Houghton while Payton Gleason of Churchville-chili (4:31.01) and Justin Schramm of Greece Arcadia (4:32.43) battle for the win.

1000: Fairports’ Ben Bulkeley surpasses Brad Farhams’ 2:38 with a 2:36.

600: Connor Preston a sophomore from Victor central runs a 1:28 to put him 7th on the leaderboard.

300: Jacob Schmid of Wayne Central has the fastest 300 this weekend with a 37.16.

55: Olivier Kothor form Leadership Academy runs the fastest 55 this week with a 6.66 while Bryce Rattray of Clyde-savannah follows close behind in 6.68.

Shotput: Alex Tian of Brighton tossed 44’03’’ to move up to third on the Section leaderboard.

Weight: Williamson’s Norberto Cervantes tossed a Section V leading 60’11’’ at RIT.

High Jump: Zion Ponder of the School of the Arts cleared 5’11 to move up to third on the leaderboard.  

Long Jump: Justin Robinson leaps 21’3’’ for third in section V.      

Triple Jump: Michael Allen of Greece Arcadia leaped 43’08.5” to take over second on the leaderboard two inches behind Justin Robinson of Fairport.

Polevault: Brett Pratmore has a personal best of 12’ to move up to 9th on the leaderboard.

Girls

3000: Anna Kostarellis of Churchville-chili has the fastest time this week with a 10:31.

1500: Amanda Vestri of Webster Thomas runs a 4:48 this weekend to put her 2nd on the leaderboard for Sevtion V and 8th for the state.

1000: Amanda Vestri continues to show excellence with a 3:02 this past weekend.

600: Vanessa Watson a sophmore from spencerport runs a 1:38 to have the fastest time this weekend.

300: Ny'Shaya Henderson (Franklin) runs a 43.13 while Hallie Buddendeck (Thomas) follows close in 43.16.

55:Indya Richards of Gates-Chili has the fastest time this week in 7.32 to put her 3rd for the state.

Shot Put: Madison Offhaus of Warsaw put a Section V leading 36’09.5’’ at Hougton College.

Weight-throw: Madison Offhaus tossed a 44’09’’ throw in the morning at Houghton and Asia Hoyte of Pittsford Mendon took over the Section V leaderboard in the afternoon with a toss 45’02.25’’.

High jump: Greece Arcadia’s Jessica DeJesus cleared 5’1’’ to move up to fourth on the leaderboard.

Triple Jump: Indya Richards jumped 36’08’’ move up to number two on the leaderboard behind Shana Spinks 38’09’’ of School of the Arts.

Long jump: Sherdavisia Jacque of Gates Chili jumped 17’07’’ to take over third on the leaderboard.

Pole Vault: Lily Hoyser of Pittsford Mendon cleares 9’8’’ to move up to fourth on the leaderboard.

Respectfully submitted by Connor Kerr.

2016 XC Regionals

Written by Reggie Henderson on .

Lawler, Dellinger and Vestri qualify to Nike NXN Nationals

Nike NXN New York Regional

Held at Bowdoin Park, Waggingers Falls NY

11 Regions, Top 2 teams and top 5 individuals not on those teams qualify to Nationals.+ 4 at large teams

So… about 200 runners, including at least the top 55 individuals that chose Nike NXN.

Ty Brownlow of Liverpool, the NYSPHSAA Champion won

Nathan Lawler of Pittsford Mendon and Paul Dellinger of Brighton qualified to Nationals taking 2nd and 5th

Brighton took 12th as a team, Irondequoit took 22nd

Amanda Vestri of Webster Thomas took 8th and qualified for nationals as she took 5th among individuals not on a qualifying team. 

Anna Kostarellis of Churchville-Chili took 12th  and Sammy Watson of Rush-Henrietta took 20th

Webster Thomas took 9th as a team.

Footlocker Northeast Regional

Held at Van Cortlandt Park NYC

Only 4 regions, top 10 from each region.  A 40 person field for individual championship.

Noah and Sam Affolder of Carlisle PA swept 1-2

Tyler Senall and Bradley Farnham of Penfield were top Section V at 36 and 43

2016 New York State Federation XC

Written by Reggie Henderson on .

Watson takes 3rd

Penfield Boys only Section V team

Covered by the Democrat & Chronicle:

www.democratandchronicle.com

Federation Championships, the state meet that includes the other half of the state's population (New York City) and everyone competes in the same race no matter what size school.  The only team that qualified to represent Section V was the Penfield boys who took 17th place.

Sammy Watson of Rush-Henrietta built on her NYSPHSSA success with a 3rd place behind Kelsey Chmiel of Saratoga Springs and Katelyn Tuohy of North Rockland (who also took 1-2 in NYSPHSAA compiled results).  Madeleine Shellard of Irondequoit was the next Section V finisher at 12th coming in ahead of Haleigh Palotti of Livonia at 15th reversing their finishing order at NYSPHSAA merged results. Bailey Pierce of Rush-Henrietta rounded out the top 40 medalists.

Noah Carey who had been favored to win at NYSPHSAA got the win at Federations.  Ryan Thompson, sophomore, of Irondequoit was Section V's top finiisher at 15th, ahead of Tyler Senall of Penfield (26th) for the first time. Paul Sulfiat of Greece Arcadia also moved up in Section V standings taking 29th overall ahead of Payton Gleason of Churchville-Chili at 37th.