Upcoming Meets

Cross Country Updates:
NEW - Aug 30 - Hot Dog Race - 2 mi. @ Newark HS
Sept 9 - Bruce Bridgeman Hs Invit @ FLCC has been CANCELLED
Sept 30 - McQuaid Invit - Coaches Register/Entries through McQuaid Site.

 

 


  Section V State Qualifier - Meet of Champions:
What a Meet! Live Results - HTML Results -

New York State Meet:
NYS Meet Information -RESULTS

On behalf of the chaperones we would like to thank all our state meet participants for a fun and successful weekend.  We wish our Seniors much success with the next phase of your life.  For the underclassmen,  we look forward to next year.  You guys are awesome.

Mr. Rosko and Mr. Bush

County Championships 2016

Written by Reggie Henderson on .

Nathan Crane vaults to top state rank

Monroe County

In team scoring the Rush-Henrietta girls crushed the field with 129 points.  For the boys Churchville-Chili won a close one over Rush 70-68.

Lanae-Tava Thomas of Rush-Henrietta brought her 100 time down to 11.96 (NYS2) and Sammy Watson ran the 1500 in 4:32.54 (NYS8).  Thomas and Watson also went 1-2 in the 200. On the Section V Leaaderboard Thomas has the SVSB in the 100, 200 and Watson has it in the 400, 800 and 1500.

Erika Tillotson of Victor had another big week in the 400 Hurdles bringing her PR down from 63.48 to 61.88 and now ranks 2nd in the state.

Fairport Boys 4x800 clocked the first sub-8 of the season bringing the mark all the way down to 7:51.65 (NYS3)

Leah Hulbert of Rush-Henrietta threw the discus 127-06 (NYS6), she also won the shot put at 39-02 (NYS10)

Lukas D’Alfonso of Rush-Henrietta ran a 49.31 (NYS19) in the 400 to just eclipse the 49.32 that Noah Williams of McQuaid ran last week at the Louck’s Games.

Indya Richards of Gates-Chili brought her 100 Hurdles time down to 15.02 (NYS13)

Rush-Henrietta Girls 4x800 lowered their time to 9:33.43 (NYS22) 

Livingston County

Nathan Crane of Letchworth vaulted 14-10 for the top vault in the state (NYS1)

Anthony Butler of Letchworth long jumped 22-09.5 (NYS6)

Rochester City Athletic Conference

Kelly Brown of Wilson brought his 110 Hurdles time down to 14.34 (NYS2)

Shana Spinks of School of the Arts won the long jump with 18-0.5 (NYS13)

Wayne Fingerlakes

Andrew Hines of Sodus won the high jump at 6-6 (NYS3  6-way tie)

Genesee Region

Brandon Burke of Byron-Bergen won the high jump at 6-6 (NYS3 6-way tie)

Louck’s Games

Last week Dawson Bathgate lowered the SVSB in the 3000m Steeple to 9:37.80 (NYS10) 

Livingston Invitational

Jacob Plesums of Warsaw threw the discus SVSB with a 160-02 (NYS8)

(note: state rankings are taken from ny.milesplit.com when I write the article during the weekend, and the state leaderboard doesn’t tend to get updated until after the weekend, so with outdoor season marks sometimes rapidly improving with the weather, by the end of the week the state rankings are sometimes lower than reported here)

Royal Comet and Marion Invites

Written by Reggie Henderson on .

Sammy Watson wins 400/800 double at Loucks Games, Kyle Rollins sets State leading mark in Pentathlon at Royal Comet

www.milesplit.com "Rush Henrietta, New York junior Sammy Watson defended her titles in the 400m and 800m at the Loucks Games this weekend with top times of 53.48 and 2:06.61.  The 400m mark is a new season-best time and ranks U.S. No. 5. The 800m time is just off her own U.S. No. ! time of 2:06.50." (set at the Penfield His & Her Meet)

At a windy, rainy and cold Royal Comet Invite there weren’t many new Section V Season Bests (SVSB) set, but Kyle Rollins of Geneseo  set a meet record in the Pentathlon with a state leading 3278.  Rollins performances included a 6’6” high jump, 4:36.06 in the 1500, 36’1” in the shot, 16.33 in the hurdles and 19’0.75” in the long jump.

Lanae-Tava Thomas of Rush-Henrietta won the 100 (12.11), 200 (24.81) and was on the winning 4x100 (49.12) and even though she didn’t run any PR’s today her 200 was still faster than anyone else in the state has run this year.

At Marion Erika Tillotson of Victor ran a 63.48 in the 400 hurdles to move from 19th to 3rd on the state leaderboard.

Tobi Tella of McQuaid Jesuit won the long jump by over 2 feet with a meet record 22-06.50 for the 6th best mark in the state this year.

Morgan Femiano of Greece Arcadia didn’t set the SVSB in the long jump but she won by nearly a foot and a half with an 18-01 to tie for the 7th best in the state.

Kilian Lewis of Pembroke discus throw of 154-03 moved him from 10th on the state leaderboard to 9th.

Penfield Boys 4x800 won Marion with an 8:05.80 (NYS11)

George Shaw of Geneseo increased his SVSB in the shot put to 50-10 (NYS17)

The 1600 SVSB was set at the Marion Invite on Friday night by Isaac Goodman of Pittsford Mendon with a 4:20.79 (NYS15) in the 1600 (following his second last week in the Glavin 3200).  Goodman’s time was faster than the Tanski battle between Mike Mallow of Fairport and Donny Glavin of McQuaid Jesuit which Mallow won 4:23.30 to 4:24.75.

The girls Tanski 1500 was won by Natalie Neamtu of Webster Thomas at 4:40.67 (NYS17) followed by Anna Kostarellis of Churchville-Chili at 4:42.18.

Greece Olympia Boys 4x100 won Marion with a 43.91 (NYS24)

Hilton Showdown 2016

Written by Reggie Henderson on .

Freshman Erica Ellis breaks Section V Pole Vault Record

Lawson and Dellinger take Glavin

From the music, to the lights, to the featured Glavin 3000/3200, the Hilton Saturday Night Showdown is always a highlight of the Outdoor season.

Erica Ellis, freshman, of  Gates-Chili broke the Section V record in the pole vault with a state leading vault of 12’8”.  The record was last set by Karmen Auble of Warsaw at this same meet three years ago. 

The Glavin Races are the premier invitational 3000/3200 in Western New York and they were thrilling as always.  Jessica Lawson of Corning ran the 3rd fastest time in the nation with a 9:30.17 for the win.  The top Section V runner was Amanda Vestri of Webster Thomas in 3rd at 9:57.64. Thirteen girls ran below 10:35.  

For the boys Paul Dellinger of Brighton ran a 9:18.99 (NYS4) to take another epic Glavin.  Thirteen boys ran under 9:38.

 

Ray Anikwue (Letchworth), Noah Williams (McQuaid), and Tremaine Moore (Olympia) clock the first sub-11 FAT times of the year with Anikwue winning the Showdown at 10.80 (NYS2).  Anikwue also won the 200 at 21.76.

Makayla Binter of Greece Arcadia won the Pentathlon with a 2818 (NYS3).   The previous night however at the Victor Twilight Aubrianna Lantrip of Midlakes scored a 2951 for the top rank in the state.

Terry Taylor of Greece Olympia won the pole vault with a SVSB 14-6 (NYS3)

McQuaid's Boys 4x400 team ran a blazing 3:23.87 (NYS9)

Tony SanGregory of Warsaw set a SVSB in the 400 Hurdles with a 57.60 (NYS13).

Chima Dingba of Greece Athena set a SVSB in the 100 Hurdles at 15.42 (NYS21)

Many athletes came from outside of Section V but none more spectacular than Sam Wray of Starpoint who threw the discus 191-02 for the top throw in the state and 19th best in the nation.  

The throwers from Buffalo weren’t even done there, as Colin Blair of Lancaster threw the shot 62-00.

Other Results

Kelly Brown of Wilson set an SVSB of 14.72 in the 110 Hurdles (NYS5) at the Lancer Invite.

Lukas D’Alfonso of Rush-Henrietta clocked the first sub-50 400 at 49.57 (NYS7) at the Hornell Invite.

Brandon Burke of Byron-Bergen high jumped 6-7 (NYS3) at a home dual meet on April 27th.

Full Results at www.yentiming.com

Photos by Ron Kalasinskas at www.RochesterForKids.com

Results highlighted by Reggie Henderson of www.HendersonFinancialAdvisors.com

Penfield His & Hers Invitational

Written by Reggie Henderson on .

Sammy Watson breaks her own Section V 800 record with nation leading mark

Rush-Henrietta overwhelming won the His & Her Invitational at Penfield on the strength of a dominating girls team scoring 128 points.  The R-H boys 52 points was only 6 points off the top-scoring boys team Greece Olympia at 58.

Sammy Watson of Rush-Henrietta broke her own Section V record in the 800 going 2:06.50 which is over a second faster than any other high school girl in the nation.  Olympic Trial qualifying standard is 2:03.00.  Watson also won the 400.

Lanae-Tava Thomas of Rush-Henrietta won the Long Jump with 19-06.25 for the top mark in the state and tied for 11th in the nation.  She also won the 100 with a SVSB of 12.16.

The boys 200 featured the top 3 times in the state so far this season: Darren Thompson of St. Joseph's (Buffalo) 21.61, Kelly Brown of Wilson 21.68 and Noah Williams of McQuaid 21.72

 

Anthony Smith of UPrep lost his SVSB’s in the 100 and 200 to Kelly Brown of Wilson who won the 100 with 11.00, and his 400 SVSB to Nico Bellavia of Victor winning with 50.45.  But Smith ran the 400 hurdles today and won with 57.87.

Elsa Cole of Fillmore had another weekend of wining the 2000 Steeple by over 25 seconds running a 7:13.29 which ranks her 4th in the state

Terry Taylor of Greece Olympia won the pole vault with a 13-07 to rank 4th in the state.

Luke Robbins (Pittsford Sutherland), Paul Dellinger (Brighton) and Isaac Goodman (Pittsford Mendon) battled out a fantastic 1600 which was decided at the line with times of 4:26.24, 4:26.44, and 4:26.48 for the top 3 times in Section V so far.

Other new Section V Seasons Bests included:

800 Mike Mallow of Fairport 1:56.82

3000 Amanda Vestri of Webster Thomas 10:05.92

110H Isaiah Brown of Pittsford Sutherland 15.24

400H Sinead Sargent of Fairport 66.19

3000 Steeple Dawson Bathgate of East Rochester 9:50.48

LJ Andrew Hines of Sodus 22-05.5

TJ Asia McInnis of Greece Arcadia 36-05.5 at Penfield

Shot Leah Hulbert of Rush-Henrietta  37-10.25

Pentathlon Makayla Binter of Greece Arcadia 2507

Boys 4x100 Greece Olympia  44.17

Girls 4x800 Fairport 9:45.94

Boys 4x800 Penfield 8:21.26