Upcoming Meets

Cross Country Updates:
NEW - Aug 30 - Hot Dog Race - 2 mi. @ Newark HS
Sept 9 - Bruce Bridgeman Hs Invit @ FLCC has been CANCELLED
Sept 30 - McQuaid Invit - Coaches Register/Entries through McQuaid Site.

 

 


  Section V State Qualifier - Meet of Champions:
What a Meet! Live Results - HTML Results -

New York State Meet:
NYS Meet Information -RESULTS

On behalf of the chaperones we would like to thank all our state meet participants for a fun and successful weekend.  We wish our Seniors much success with the next phase of your life.  For the underclassmen,  we look forward to next year.  You guys are awesome.

Mr. Rosko and Mr. Bush

2016 Penn Relays

Written by Reggie Henderson on .

Samantha Watson wins Penn Relays High School Girls' Mile Run Championship: 4:49.56

Tobi Tella takes 5th in Triple Jump 48-8.25

Sammy Watson of Rush-Henrietta won the Girls 1 Mile Championship at 4:49.56 (converts to a  4:28.19 for 1500)

Tobi Tella of McQuaid took 5th in the Boys Triple Jump Championship with a SVSB of 48-8.25 (ranks 2nd in the state)

Donny Glavin of McQuaid took 20th in the Boys 3000 Championship at 8:50.87 (converts to 9:29.89 for 3200)

Rush-Henrietta Girls 4x100 took 29th overall in the Girls 4x100 (Large Schools) at 49.36 (Stephanie Nwachi, Tori Thompson, Adama Donzo, Lanae-Tava Thomas)

Fairport Girls 4x400 took 7th in their heat at 4:10.21 (Sinead Sargeant (1:01.62), Julia Flocco(1:03.57),Emily Fish(1:01.10),Sarah Henretta(1:03.93))

www.pennrelaysonline.com

 e-mail further results to reggiepv gmail

Section V Outdoor Leaders 4-27-2016

Written by Reggie Henderson on .

(FAT only for sprints & mid)

Lanae-Tava Thomas breaks 200m record

Samantha Watson, Anthony Smith and Aubrianna Lantrip start outdoor strong

100 - Anthony Smith, UPrep Rochester, 11.21 - Tori Thompson, Rush-Henrietta, 12.21

200 -  Anthony Smith, UPrep Rochester, 22.60 – Lanae-Tava Thomas, Rush-Henrietta, 24.00

400 -  Anthony Smith, UPrep Rochester, 51.11 – Samantha Watson, Rush-Henrietta, 53.83

800 – Eddie Ely, Palmyra-Macedon, 1:57.77 – Samantha Watson, Rush-Henrietta, 2:12.87

1600 – Caleb Covell, Eastridge, 4:29.54 – 1500 Samantha Watson, Rush-Henrietta, 4:30.02

3200 – Dawson Bathgate, East Rochester, 9:38.17 – 3000 Natalie Neamtu, Webster Thomas, 10:18.35

110H – Alpha Barry, Greece Olympia, 15.27 – 100H Aubrianna Lantrip, Midlakes, 15.67

400H – Warren Carter, Aquinas, 59.46 – Sinead Sargeant, Fairport,  66.72

Steeple – John Pullano, Penfield, 10:37.15 -  Elsa Cole, Fillmore, 7:19.00

Long Jump – Anthony Butler, Letchworth, 21-07, Makayla Binter, Greece Arcadia, 17-06.5

Triple Jump – Tobi Tella, McQuaid, 47-00 - Dasai Barclay, Greece Olympia, 35-10

High Jump–Kyle Rollins Geneseo & Brandon Burke Byron Bergen, 6-6 –Aubrianna Lantrip, Midlakes 5-6

Pole Vault–Jack Smith Webster Schroeder & Dustin Meyer Gates-Chili, 13-0–Erica Ellis, Gates-Chili 12-0

Shot Put – George Shaw, Geneseo, 50-05 – Taylor Rutland, Kendall, 36-03

Discus - Thomas Coene, Webster Schroeder, 141-01.5 - Maddie Dibble, Waterloo, 123-03

Pentathlon - Jake Converse, Honeoye Falls-Lima, 3146 - Amy Faville, Avon, 2344

4x100 - Honeoye Falls-Lima 44.55, Rush-Henrietta 47.88

4x400 - Fairport 3:29.745, Rush-Henrietta 3:59.86

4x800 - Penfield 8:34.04, Webster Thomas 9:58.27

Rush-Henrietta Girls Shine at New York Relays

Rush-Henrietta brought their girls sprinters to The New York Relays held April 15-16 at Icahn Stadium in NYC.

Lanae-Tava Thomas won the 200m blowing away the Section V record of 24.29 set by Doriesha Davis of Penfield in 1997 and the hand-timed 24.1 by Lisa Horton of East in 1985.

Samantha Watson won the 1 mile with a 4:51.54 (converts to a 4:30.02 for 1500)

Tori Thompson had a Section V leading 12.21 in the 100 preliminaries.

The 4x100 team won with 47.88 Stephanie Nwachi, Tori Thompson, Lanae-Tava Thomas, Adama Donzo

The Sprint Medley team won with 3:59.87 Stephanie Nwachi, Tori Thompson, Lanae-Tava Thomas, Sammy Watson

The 4x400 team took second with 3:59.86 Stephanie Nwachi, Tori Thompson, Lanae-Tava Thomas, Sammy Watson

2016 New Balance Nationals

Written by Reggie Henderson on .

Samantha Watson and R-H Girls SMR win Nationals!

"2" - 2nd consecutive National Championship for R-H SMR

CHAMPIONSHIP Results:

Samantha Watson won the 800 with a nation-leading 2:05.11, she also broke her own Section V Record.

Rush-Henrietta Girls Sprint Medley Relay won with a 3:55.28, 6th best all-time USA High School (splits: 200m Tori Thompson 25.6, 200m Stephanie Nwachi 25.1, 400m Lanae-Tava Thomas 56.77, 800m Samantha Watson 2:07.94)  

Lanae-Tava Thomas also took 3rd in the 200 with a new Section V record of 23.66 breaking the record of 24.85 set by Zila Higgs of East High in 1992

AJ Gruttadaro of Brockport took 2nd in the Boys 1 Mile Racewalk with 6:39.88

Ben Bulkeley of Fairport took 7th in the 800 with a 1:55.16. just off of the Section V record of 1:55.07 set in 1999 by Doug Gunzelmann of Fairport

Wayland-Cohocton's Girls Sprint Medley Relay took 10th with 4:09.13 (Jessica Hammers, Taylor Quackenbush, Madison Lewis, Meghan Curtin)

Tobi Tella of McQuaid took 13th in the Long Jump with 6.91 (22'8")

Amanda Vestri of Webster Thomas took 15th in the 5000 with 17:53.05

Donny Glavin of McQuaid took 18th in the 5000 with 15:24.85

EMERGING ELITE results:

Kelly Brown of Wilson Magnet won the 200 with 21.64

Terry Taylor of Greece Olympia won the Pole Vault with 4.51 (14'9.5")

Connor Spiegel of Webster Thomas took 4th in the High Jump with 1.96 (6'5")

New York State Championships March 5, 2016

Written by Reggie Henderson on .

State Federation Medalists

Full Results at www.leonetiming.com

Photos by Ron Kalasinskas at www.RochesterForKids.com

Sammy Watson of Rush-Henrietta – 1st 600m 1:30.59, 1st 1000m 2:51.33

Lanae-Tava Thomas of Rush-Henrietta – 1st 55m 6.94, 1st Long Jump 19’4.75“

Kelly Brown of Wilson Magnet – 1st 55m 6.39, 2nd 55 Hurdles 7.40

Aubrianna Lantrip of Midlakes – 1st High Jump 5’8”

Erica Ellis of Gates-Chili – 1st Pole Vault 12’3”

Rush-Henrietta Girls 4x200 – 1st 1:41.94 (Tori Thompson, Lanae-Tava Thomas, Stephanie Nwachi, Sammy Watson)

Terry Taylor of Greece Olympia – 2nd Pole Vault 14’3”

Jack Smith of Webster Schroeder – 3rd Pole Vault 14’0”

Nathan Crane of Letchworth – 4th Pole Vault 13’6”

Noah Williams of McQuaid Jesuit – 3rd 300m 35.05

Eddie Ely of Palmyra-Macedon – 3rd 600m 1:22.59

Nico Bellavia of Victor – 5th 600m 1:23.80

Ben Bulkeley of Fairport – 5th 1000m 2:32.60

Nick Neamtu of Webster Thomas – 5th 1600m 4:25.28

Donny Glavin of McQuaid Jesuit – 5th 3200m 9:19.00

Wayland-Cohocton Girls 4x400 – 5th 4:02.01 (Madison Lewis, Taylor Quackenbush, Jessie Hammers, Meghan Curtin)

Rush-Henrietta Boys 4x200 – 5th 1:33.04 (Justice Obasi, Dilan Campbell, Lukas Dalfonso, Anthony Brinson)

Mady Dibble of Waterloo – 6th Shot Put 38’4”

Brealle Brown of Rush-Henrietta – 6th Weight Throw 42’6.5”

Ray Anikwue of Letchworth – 6th 55m 6.51

Anthony Smith of UPrep Rochester – 6th 300m 36.04

Alpha Barry of Greece Olympia – 6th Long Jump 21’11.75”

Anthony Butler of Letchworth – 6th Triple Jump 46’0.25”

Madison Offhaus of Warsaw – 7th Weight Throw 42’0.75”

Alana Morrow of Mercy – 7th 55 Hurdles 8.52

Alex Frantz-Bush of Rush-Henrietta – 7th 1500 Racewalk 7:26.70

McQuaid Jesuit Boys 4x400 – 7th 3:28.63 (Atiba McLaren, Ben Bogdan, Jarrett Odorisi, Daniel Rooney)

Asia McInnis of Greece Arcadia – 8th Triple Jump 36’4.5”

Leah Hulbert of Rush-Henrietta – 8th Shot Put 38’1”

Ellie Pauly of Hilton – 8th 1500 Racewalk 7:27.31

Connor Spiegel of Webster Thomas – 8th High Jump 6’2”

Boys Intersectional Relay – 4th 9:09.95 (Jake Lambert, Cole Ziskind, Henry Burton, Caleb Covell)

Girls Intersectional Relay – 5th 10:37.30 (Kiaya Franklin, Erika Tillotson, Meghan Curtin, Ellie Songer)

Results highlighted by Reggie Henderson of www.HendersonFinancialAdvisors.com